bachovaterapia-astrologia » Články

Liečivá energia z afrického pralesa

28. januára 2019   Lýdia Šusteková

Na úpätí južnej Afriky existuje vzácny, unikátny a ohrozený prales Platbos. Ide o zvyšok lesa, ktorý pravdepodobne existuje desiatky tisíc rokov. Nachádza sa tu niekoľko stromov, ktorých vek sa odhaduje na viac ako tisíc rokov. Významná časť pralesa Platbos patrí manželom Francois a Melisse Krigovcom, ktorí sa sem presťahovali a venujú se záchrane a obnove tohoto ekosystému.

Melissa Krige, poznajúc duchovný a liečivý vplyv stromov na človeka, sa venuje okrem iného aj ručnej výrobe esencií z listov a kvetov týchto stromov. Podobne ako anglické esencie Edwarda Bacha, austrálske esencie Iana Whita a mnohé ďalšie esencie, pomáhajú navodiť pocit vnútornej harmonie a sily a vyrovnať sa so svojimi problémami a slabšími stránkami svojej povahy.

Pôsobenie Platbos esencií prebieha na jemnohmotnej úrovni a ich užívanie je veľmi jednoduché.  Konkrétne údaje o esenciách v 20ml balení a ich dostupnosti  nájdete tu.

Jednotlivé stromy, ktorých unikátna energia je zachytená v esenciách Platbos dostali svoj prívlastok podľa pôsobenia, ktoré ho charakterizuje. Napríklad strom odvahy, strom blaženosti, strom radosti a podobne.  Poďme sa na ne pozrieť bližšie.

 

African Wild Olive – Strom viery

Esencia z tohto stromu harmonizuje 5. čakru, čím sa zlepšuje schopnosť vyjadrovať sa, dorozumieť sa. Je centrom vyjadrovacích schopností, komunikácie a sebavyjadrenia. Je to miesto, kde sa stretávajú myšlienky a city. Harmonizáciou tejto čakry sa zlepšujú uvedené schopnosti.

Esencia je vhodná napríklad v období zúfalstva, vyčerpania, núdze či strádania, pomáha vrátiť vnútornú pohodu a efektívnejšie vyjasniť nedorozumenia a predchádzať zbytočným konfliktom.

 

African Wild Olive (olea-europaea-subsp-africana) v preklade Africká divoká oliva je stredne vysoký strom, ktorý je stále zelený. Jeho drevo je veľmi tvrdé a odolné. Má smotanovo biele kvety, ktoré sa objavujú od jari do leta. Po nich nasleduje malé ovocie, ktoré keď je zrelé, má tmavo čiernu farbu. Oproti bežným olivovníkom má veľmi malé listy i kvety. Listy môžu byť použité ako náhrada čajových listov. V Platbose sa nachádzajú dva tieto stromy, ktorých vek sa odhaduje na probližne 1000 rokov. V južnej Afrike je tejto strom chránený.

V tradičnom liečiteľstve sa používa na posilnenie imunitnného systému a zníženie krvného tlaku. Pomáha pri vírusových, plesňových a bakteriálnych infekciách, zlepšuje krvný obeh a funkcie mozgu. Listy sa používajú buď sušené, alebo v tinktúre.

 

Black Bark (Bladder Nut) – Strom sebapoznania

Esencia je vhodná pre ľudí nespokojných so sebou, pre ľudí, ktorí sa sami v sebe nevyznajú, alebo pre ktorých je ťažké byť samými sebou. Napomáha objektívnejšiemu sebapoznaniu, primeranému sebavedomiu a sebadôvere, čím prispieva aj k spokojnosti a k úspechu. Prílišná kritičnosť a nároky na seba sa zmierňujú objavením vlastnej sebahodnoty a jedinečnosti.

 

 

 
Black Bark (Diospyros whyteana) v preklade Čierna kôra je malý stálezelený strom. Jeho kôra je tmavá, šedočierna. Listy sú medenohodvábne. Má biele, sladko voňajúce kvety, ktoré smerujú dole, akoby sa hanbili. Po odkvitnutí má červené bobule uzavreté v kalichu, podľa ktorého tento strom dostal svoje pôvodné meno – Bladder Nut.
V tradičnom liečiteľstve sa extrakt z kôry používa na liečbu neplodnosti, impotencie a pri menštruačných bolestiach. Odvar z listov a koreňov sa používa na zmiernenie kožných vyrážok.

 

 

 

 

Cherry Wood – Strom vyrovnanosti, pokoja

Cherry Wood esencia prináša upokojenie a útechu najmä v situáciách šoku, preľaknutia, zdesenia alebo traumy. Napomáha nadobudnúť vyrovnanosť a vnútorný pokoj v akýchkoľvek stresových situáciách.

 

 

 

 

Cherry Wood (Pterocelastrus tricuspidatus) alebo Višňa je krásny a vytrvalý strom, ktorý je odolný proti rôznym nepriaznivým prírodným vplyvom. Jeho drevo je ťažké, ružovej až tmavo červenej farby. Má hladké, zelenomodré listy a vetvy sú sfarbené do purpurova. Kvety majú smotanovú farbu, sladko voňajú a vyzerajú ako zhluk drobných hviezdičiek.

V tradičnom liečiteľstve sa odvar z kôry používa na liečbu respiračných chorôb, na prečistenie krvi a tiež ako ochrana proti čarodejníctvu.

 

 

 

Fine Ironwood (Pock Ironwood) – Strom intuície

Esencia je vo vzťahu so 6. čakrou. Keďže 6. čakra je centrom intuície a vyšších duchovných síl, intelektuálnych schopností, pamäti a vôle, esencia Fine Ironwood pôsobí na rozvoj týchto oblastí. Na telesnej rovine je 6. čakra najvyšším riadiacim miestom centrálnej nervovej sústavy. Harmonizáciou čakry sa zvyšuje duševná čulosť, posilňuje sa intuícia i sila vôle, lámu sa nežiaduce zvyky, utišuje sa myseľ pre meditáciu a spánok.
Pomáha prehĺbiť vnímavosť a intuíciu, spojiť sa so svojou vnútornou múdrosťou a vidieť veci v inej perspektíve.

 
Fine Ironwood (Chionanthus foveolata) alebo Pekný hrab je stále zelený odolný strom, dosahujúci výšku od 5 do 30 m v závislosti na lokalite. V lese Platbos patrí medzi najodolnejšie stromy. Jeho drevo je bledej farby s tmavo hnedými pruhmi. Kôra je strieborne hnedá. Má malé sladko voňajúce kvety, ktoré sa objavujú od neskorej zimy do jari. Po nich sa objavuje mäsité, fialovo čierne ovocie.

 

 

Hard Pear – Strom odpustenia

Esencia ako názov stromu hovorí je určená pre situácie spojené s odpustením sebe alebo druhým. Pomáha napríklad vidieť bolestné udalosti pozitívnejšie, pochopiť, prečo sa veci dejú tak, ako sa dejú, uvedomiť si sebauzdravovací proces, vznikajúci z odpustenia.

 

 

 
Hard Pear (Olinia ventosa) alebo Tvrdá hruška je stále zelený strom, ktorý najrýchlejšie rastie zo všetkých stromov v lese Platbos. Jeho drevo je tvrdé, ťažké a veľmi zle horí. Jeho hladká, šedá kôra vekom drsnie, šupinatie a sfarbuje sa do červenkava. Má veľké množstvo malých, bielych a sladko voňajúcich kvetov, z ktorých sú potom červené bobuľovité plody. Všetky časti stromu silne voňajú po mandliach a pri spaľovaní tohoto dreva cítiť vôňu kadidla.

 

 

 

 

Milkwood – Strom celistvostli

Esencia z listov a kvetov tohto stromu harmonizuje prvú čakru, ktorá je základom vitálnej síly pre ďalšie čakry. Pomáha uzemňovať a zároveň zvyšovať telesnú vitalitu, poskytuje pevnú pôdu pod nohami, dodáva základnú energiu pre tvorivú aktivitu, silu vytrvať a presadiť sa. Mimoriadne dôležitá je pre základy vlastnej existencie, materiálneho zabezpečenia, vytvorenia rodiny, počatia potomstva.

Energia Milkwood stromu nás môže spojiť s našou osobnou energiou, a vysporiadať sa s pocitom neistoty a nedostatočného uzemnenia. Môže byť užitočná napríklad pri potrebe prispôsobenia sa zmenám v rodine, nočných moroch a obavách z neznámeho, pocitoch slabosti, lability, zraniteľnosti a pod.

 

Milkwood (Sideroxylon inerme) v preklade Mliečne drevo je vytrvalý, pomaly rastúci strom s pokrútenými vetvami. Má hrubú šedo-hnedú kôru, zelené kožovité listy a jemné, svetlo zlaté kvety s neobvyklým kyslým zápachom. Po kvetoch sa na strome objavuje tmavo fialové ovocie, ktoré po vylúpnutí má podobnú chuť ako hrozno.

V lese Platbos sa nachádza strom Milkwood, ktorého vek sa odhaduje na viac než 1000 rokov. Štyrom Milkwood stromom bol v južnej Afrike udelený status národnej kultúrnej pamiatky. Milkwood je v južnej Afrike chránený strom, takže sa nesmie rúbať bez povolenia.

V tradičnom liečiteľstve sa korene používali na podporu hojenia zlomenín. O odvare z kôry sa hovorí, že pomáha zahnať nočné mory.

 

Rock Alder – Strom blaženosti

Esencia harmonizuje 2. čakru, ktorá je centrom emócií, sexuálnej energie a tvorivých síl. Ovplyvňuje medziľudské vzťahy, vrátane milostných vzťahov. Harmonizáciou tejto čakry sa aktivuje sexuálna a tvorivá energiu, zvyšuje sa vitálna životná sila a stimuluje sa tvorivosť a schopnosť lásky v partnerskom vzťahu.
Pomocou esencie stromu Rock Alder môžeme vypestovať dôveru a harmóniu v dôverných vzťahoch, udržať si zmyselnú, sviežu a mladistvú životnú energiu, zbaviť sa sebectva a žiarlivosti.

 

Rock Alder (Canthium mundianum) alebo Skalná jelša je malý poloopadavý strom, ktorý dosahuje výšku asi 5 m. Má jemný vzhľad s rovným kmeňom, ktorý vyzerá ako z alabastru. Na jar sa na ňom po zelených pupeňoch objavujú zvláštne sladko voňajúce kvety. Po nich nasleduje asymetrické ovocie, ktoré má v plnej zrelosti čiernu farbu.

 

 

 

Saffron Wood – Strom útechy

Esencia listov a kvetov Saffron Wood je vhodná pre ľudí veľmi citlivých a vnímavých alebo ľudí v ťažkej situácii, kedy cítia potrebu podpory, ochrany, útechy. Ale tiež pre ľudí, ktorí potrebujú stále ochranu, útechu druhým poskytovať i proti ich vôli. Užitočná je napríklad aj pri problémoch prispôsobiť sa novému prostrediu alebo zmeneným životným podmienkam.

 

 

 

Saffron Wood (Elaeodendron croceum) alebo Šafrán je malý strom, ktorý dorastá do výšky asi 5 m. Je to krásny, vytrvalý a nenáročný strom. Má hladkú, tmavo šedú kôru, pod ktorou presvitá jasne oranžová farba. Jeho listy sú tmavo zelené, kožovité. Má malé smotanovo sfarbené kvety. Po nich nasledujú bobule svetlo žltej farby.
V tradičnom liečiteľstve sa kôra stromu používa na očistu tráviaceho traktu. Verí sa, že Saffron Wood má v sebe silnú, magickú a ochrannú energiu.

 

 

Sea Guarrie – Strom inšpirácie

Esencia podporuje tvorivosť, inšpiráciu, hravosť. Pomáha eliminovať depresiu, apatiu, ľahostajnosť, nezáujem. Je užitočná pre všetkých, nielen pre ľudí v tvorivých a umeleckých profesiách, pretože aj každodenné životné situácie často vyžadujú nový prístup, nápad, nekonvenčné riešenie.

 

 

 

Sea Guarrie (Euclea racemosa) je malý strom dosahujúci výšku do 6 m. Má tmavo šedý štíhly kmeň s hrubou textúrou. Drevo je tvrdé a má krásnu červenú až fialovú farbu. Jeho listy sú tmavo zelené, kožovité. Po bielych, sladkých kvetoch nasledujú šťavnaté fialové plody.

 

 

 

 

Spike Thorn – Strom láskavosti

Ovplyvňuje 4. čakru, ktorej základná téma je schopnosť dávať a prijímať lásku. 4. čakra je v strede systému čakier a predstavuje centrum pravej, ničím nepodmienenej lásky. Pôsobí na našu schopnosť empatie (vcítenia sa do prežívania druhého), schopnosť súcitu, schopnosť pozitívneho vnímania druhých ľudí, krásy prírody a umenia. Utišuje konflikty v emocionálnom tele, uvoľňuje napätie.

Esencia pomáha napríklad zbaviť sa hnevu, zatrpknutosti, nepriateľského postoja a prejaviť srdečnosť, oddanosť, súcit, získať vhľad a porozumenie v situáciách, kedy sa cítime ako v pasci alebo máme pocit, že sa nemôžeme pohnúť z miesta.

 

Spike Thorn (Gymnosporia buxifolia (L.) Szyszyl.) alebo Ostnatý hloh je malý strom dosahujúci výšku asi 5 metrov. Jeho kôra je šedá a celý je pokrytý ostrými tŕňmi, dlhými 5 cm. Listy sú svetlo až tmavo zelenej farby. V neskorom lete sa na ňom objavujú krémovo biele kvety, ktoré majú veľmi silnú vôňu. Po nich nasledujú zlatožlté semená.

V tradičnom liečiteľstve sa odvar z tŕňov Spike Thornu používa na liečbu zápalu priedušiek a tiež pri uštipnutí hadom. Odvar z kôry sa používa na upokojenie žalúdočných potiaží. Korene sa používajú pri kašli a nachladnutí.

 

White Pear – Strom radosti

Zvyšuje vnímavosť na pozitívne a pekné veci. Rozvíja prijatie seba takých akí sme a tiež srdečnosť. Esencia je vhodná pre ľudí veľmi kritických, často nahnevaných, negatívne naladených, ľudí, ktorí sa nevedia uvoľniť, tešiť sa zo života a prejaviť radosť.

 

 

 
White Pear (Apodytes dimidiata) v preklade Biela hruška je majestátny strom s dlhým rovným kmeňom a môže dosahovať výšku viac ako 20 m. Kôra mladého stromu je svetlo šedá, často pokrytá bielymi a oranžovými lišajníkmi. Postupom času kôra tmavne. Kvety má biele a sladko vanilkovo voňajúce. Po nich nasleduje asymetrické, kôstkovité ovocie.
Strom White Pear je uctievaný ako ochranca a verí sa, že odháňa zlých duchov. V južnej Afrike je tento strom chránený. V tradičnom liečiteľstve sa využíva na liečbu črevných problémov a listy ako prostriedok pri infekciách uší.

 

 

 

White Stinkwood – Strom svetla

Esencia pôsobí na 7. čakru, ktorá je zdrojom a východiskovým bodom pre prajavy všetkých ostatných čakier. Osobné pole energií splýva s energetickým poľom Univerza. Pôsobí na otvorenie sa svojmu vyššiemu Ja, uvedomovanie si tohto vyššieho Ja a stotožnenie sa s Božou podstatou. Harmonizácia čakry podporuje duchovné poznanie, uvoľňuje blokády, napomáha komunikácii s duchovným vedením a duchovnému splynutiu s Univerzom. Esencia je napríklad vhodná v období vážnych životných zmien a vyrovnávania sa s nimi, alebo pri meditácii. Napomáha zmierniť emocionálne stresy, podporuje duchovný rozvoj.

 

White Stinkwood (Celtis africana Burm) patrí medzi najvýraznejšie a veľmi majestátne juhoafrické stromy. Je to veľmi adaptabilný a rýchle rastúci strom. Jeho drevo je stredne tvrdé a má svetlo striebornú kôru. Na jar má drobné kvety pripomínajúce miniatúrne zlaté korunky, ktoré sladko voňajú a majú podobnú chuť ako mrkva. V južnej Afrike je tento strom chránený.

White Stinkwood je uctievaný v niektorých afrických kultúrach pre svoju magickú a duchovnú silu. Hovorí sa, že ochraňuje pred negatívnymi silami, pomáha s plodnosťou a pásy kôry pri dome vraj ochraňujú pred hadmi.

 

 

 

Wild Peach – Strom odvahy

Esencia harmonizuje 3. čakru, ktorá je centrom vôle, kladného postoja k životu. Ovplyvňuje naše medziľudské vzťahy, sympatie či antipatie a prežívanie trvalej citovej väzby. Ak táto čakra pracuje správne, sme svieži, činorodí, vnútorne motivovaní niečo dokázať. Pomáha uvedomiť si a prejaviť svoje osobné ciele a obnoviť sebadôveru a schopnosť otvoriť sa sami sebe.
Okrem iného posilňuje rozhodnosť, odvahu, statočnosť, sebaúctu, schopnosť presadiť sa.

 

Wild Peach (Kiggelaria africana L.) v preklade Divoká broskyňa je stále zelený strom, ktorý je veľmi odolný a extrémne rýchlo rastúci. Jej vzhľad sa líši – od zakrpateného kríka v suchých oblastiach po 20 metrový strom vo vysokom lese. Listy má tiež veľmi variabilné. Jeho oranžové a zelené kvety sú na konci leta nahradené svetlo zelenými strukmi s čiernymi semenami. Otvorené struky so semenami majú tvar päťcípej hviezdy.
V tradičnom liečiteľstve sa používa ako ochrana pred negatívnou energiou.

 

 

 

 

Baobab – Strom života

Špeciálna Platbos esencia. Harmonizuje všetky čakry. Lieči veľmi staré duševné zranenia, ublíženia, aj z dávnej minulosti. Umožňuje hlbšie pochopenie a vhľad do situácie a posilňuje predvídavosť. Podporuje novú perspektívu, videnie nových možností, čo vyzeralo dosiaľ ako nemožné, sa stáva možným.

 

 

 

 

 

Baobab (Adansonia digitata) alebo „Strom životje majestátny, pozoruhodný a kultový strom Afriky, ktorý je nazývaný tiež ako „Nadživotný strom“, ktorý má mimoriadnu liečivú energiu.

Baobab je najväčší kvitnúci strom na svete a má obrovské, žiarivo biele kvety. Kvety sa otvárajú pri západe slnka a do rána sú opelené najmä nočnými motýľmi a netopiermi, pijúcimi nektár kvetov. V juhoafrickej provincii Limpopo sa nachádza najväčší Sagole Baobab, ktorý má výšku 22 m obvod kmeňa 33,72 m. Napriek tomu, že Baobab je silný a odolný strom, keď odumrie, rozpadne sa za rok tak, že po ňom nezostane ani pamiatka, čo posilňuje názor o jeho mystičnosti. Hovorí sa mu aj „Upside Down Tree“, pretože 9 mesiacov roka je bez listov, čo vyzerá ako by mal korene hore.

Baobab je uctievaný a verí sa, že je chránený levom – kráľom zvierat. Má schopnosť samoliečenia, cez ranu mu narastie nová kôra. Verí sa, že pokiaľ novorodenca prvý týždeň kúpete vo vode z kôry Baobabu, dodá mu to odolnosť a silu, ktorú strom má.

 

Metóda analýzy komunikácie (transakčná analýza)

27. februára 2016   Lýdia Šusteková

Ak patríte medzi tých, ktorí majú záujem zdokonaľovať sa v komunikácii a predchádzať zbytočným konfliktom a nedorozumeniam, zoznámte sa s metódou transakčnej analýzy.

Transakčná analýza* je metóda rozboru transakcií, čo sú vlastne najmenšie komunikačné jednotky – vety. Pod transakciou sa rozumie akýkoľvek prenos informácie od jednej osoby k druhej. Napríklad vety, ktoré si dvaja ľudia pri rozhovore vymenia – „Dlho som vás nevidel, ako sa máte?“  „Ďakujem, už lepšie, bol som chorý.“ – je transakciou. Analýza transakcií vychádza z pozorovania reakcií, správania ľudí v spoločenskom styku. Ukázalo sa, že každý človek má k dispozícii určitý repertoár modelov (vzorcov) správania. Možno ich rozdeliť do troch kategórií, ktoré sa od seba výrazne líšia. Ide o typy reakcií, ktoré boli symbolicky označené ako

– rodičovský model, ktorý preberáme od svojich rodičov, skrátene Rodič

– detský model, ktorý sme si ponechali z detstva, skrátene Dieťa

– dospelý model, ktorý sme sa naučili počas života, skrátene Dospelý.

To znamená, že každý človek môže počas rozhovoru vystupovať ako tzv. Rodič, Dieťa alebo Dospelý (ide o odborné termíny, nie o skutočné významy týchto slov, preto veľké písmená). viac»

Tip na leto a cestovanie bez stresov

5. júna 2015   Lýdia Šusteková

australske_esencieLeto je znenazdania tu a s ním aj čas dovoleniek, či prázdnin, kedy častejšie cestujeme. Prípravy na dovolenku, alebo i samotná dovolenka prináša neraz stres, zhon, špecifické problémy spojené s cestovaním, alebo zmenou prostredia. Medzi ne napríklad patrí cestovná horúčka pred cestou, fyzická nevoľnosť počas cestovania autobusom, lietadlom či autom, črevné problémy v novom prostredí, negatívne vplyvy slnečného žiarenia na organizmus, nečakané nepríjemné udalosti na dovolenke a podobne.

Ako týmto problémom predísť, alebo ako im čeliť, ak by nebodaj nastali? Výbornou pomocou sú kvetové esencie, kvapky z extraktov zo špeciálne vybraných kvetov. Osobitne vhodné sú tzv. austrálske esencie, esencie z kvetov austrálskej buše, ktoré sú u nás takmer neznáme (na obrázku). Užitočné však môžu byť aj ďalšie kvetové esencie, ktoré v prehľade uvádzame. viac»

Tip ako na jarnú únavu

18. marca 2015   Lýdia Šusteková

Jar je konečne tu. Slniečko a dlhšie dni by nám mali dodať energiu a sviežosť. Ale napriek tomu sa neraz cítime malátni, unavení. Je preto vhodné alebo dokonca žiadúce urobiť „jarné upratovanie“ aj v sebe. Či už tomu budeme hovoriť detoxikácia, očista, alebo inak, existuje veľa spôsobov, ako sa zbaviť negativity v duši, toxínov v organizme a cítiť sa lepšie. Medzi tie najjednoduchšie možnosti patria kvetové esencie. Stačí totiž vypiť pár kvapiek v pohári s vodou.  viac»

Liečivé esencie z havajského ostrova Kaui´a

3. septembra 2013   Lýdia Šusteková

havajske-esencieLiečivé esencie z havajského ostrova Kaui´a* sa vynímajú z množstva iných esencií nielen svojim pôvodom, ale predovšetkým metódou prípravy. Samotné havajské ostrovy sú sopečného a koralového pôvodu a podľa legendy boli súčasťou veľkého kontinentu s názvom Lemúria, na ktorom žila vyspelá civilizácia a ktorý zanikol prírodnou katastrofou. Zbytkami Lemúrie sú aj Veľkonočné ostrovy a ostrov Tahiti. viac»

Zabudnite na roztržitosť

25. júla 2013   Lýdia Šusteková

roztržitýRoztržitosť sa často zamieňa so zábudlivosťou, pretože jej dôsledkom môže byť aj to, že na niečo zabudneme. Na horšiu vštiepivosť pamäti, alebo častejšie na odbremenenie našej pamäti existujú rôzne plánovače a pripomienkovače v mobile, v počítači, denné diáre a podobne. Ale všetky zoznamy a pomôcky proti zábudlivosti sú v prípade roztržitosti zbytočné, pretože vďaka nedostatočnej koncentrácii pozornosti alebo prílišnej koncentrácii na „dôležitejšie veci“ nevieme, kde sme položili napríklad mobil, či okuliare alebo zabuchneme dvere bytu a kľúče „zabudneme“ vo vnútri, „zabudneme“ vystúpiť na príslušnej zástavke z miestnej hromadnej dopravy a podobne. Všetci to poznáme, ale poniektorí „dôvernejšie“, častejšie. Často to považujeme aj za svoju povahovú črtu.

Pri roztržitosti nejde teda o poruchu pamäti, ale o nedostatočnú koncentráciu pozornosti, zjednodušene povedané nepozornosť. (To ale nevylučuje možnosť súčasnej existencie nepozornosti aj zábudlivosti). Nedostatok pozornosti, roztržitosť nám prináša rôzne nepríjemnosti, omyly, maléry, ktoré môžu mať za následok smiešny trapas, zdržanie alebo komplikáciu, v horšom prípade dramatické až fatálne následky. viac»

Keď je osamelosť problém

17. júna 2013   Lýdia Šusteková

osamelosťOsamelosť a samota sa v praxi považujú často za synonymá, ale v skutočnosti neznamenajú to isté. Osamelosť je pocit a samota situácia, v ktorej sa človek nachádza, pričom táto samota nemusí byť vždy sprevádzaná nepríjemnými pocitmi osamelosti.

Je veľa ľudí, ktorí sú radi sami a dokonca samotu častejšie vyhľadávajú alebo potrebujú. Osamelosť, ak nejakú predsa len pociťujú, je zriedkavá, vystačia si veľmi dobre sami. Isteže nie sú úplne a stále sami, nie sú predsa v situácii Robinsona. Ale samota im nevadí a keď jej majú dosť, majú za kým ísť.

Je však aj veľa ľudí, ktorí pocity osamelosti zažívajú pomerne často alebo dlhodobo. A to aj v spoločnosti ľudí. Pocit osamelosti pozná asi každý z nás a nemusí byť problémom. Problémom sa stáva vtedy, keď je dlhodobý alebo silný a najmä, keď nám situácia dlhodobej alebo častej samoty vadí, trápi nás. Skúsme sa zamyslieť, z čoho pocit osamelosti pramení, aké sú príčiny osamelosti a čo možno proti pocitom osamelosti urobiť.  viac»

Syndróm vyhorenia a prepracovanosť

10. decembra 2012   Lýdia Šusteková

syndróm vyhoreniaPre syndróm vyhorenia (angl. Burnout Syndrome) doposiaľ neexistuje všeobecne uznávaná definícia. Prvýkrát tento syndróm opísal Herbert Freudenberger v roku 1975. Najdôležitejším znakom je chronický pracovný stres a nerovnováha medzi profesným očakávaním a profesnou realitou, medzi ideálmi a skutočnosťou. Syndróm vyhorenia je o totálnom vyhorení energie človeka (aj rezerv energie) na duševnej, fyzickej i duchovnej úrovni v súvislosti s výkonom povolania. Prejavuje sa týmito príznakmi:

  • dlhodobou stratou motivácie k práci, nechuťou, až odporom k práci v dôsledku straty ideálov, straty zmysluplnosti svojej práce (sprevádzanými pocitmi sklamania, nedocenenia, pocitmi zbytočnosti svojej práce)
  • dlhodobou duševnou, prípadne aj fyzickou únavou, vyčerpaním, kedy regenerácia síl bežnými spôsobmi je neúčinná
  • depresiou a s ňou spojenou apatiou, letargiou, neschopnosťou sa sústrediť, neschopnosťou tešiť sa, podráždenosťou a podobne.

Syndróm vyhorenia sa často zamieňa len za jednu z uvedených skupín príznakov. Možno preto, že viac»

Chudnutie, priberanie a emócie

8. novembra 2012   Lýdia Šusteková

emocionálne jedenieVäčšina informácií o zmene telesnej hmotnosti sa týka diét, ich účinkoch a nedostatkoch či škodlivosti. Pozrime sa však na chudnutie a priberanie z inej strany, z hľadiska emócií, nášho prežívania.

Nie je žiadnou novinkou, že priberanie na hmotnosti a chudnutie má priamu súvislosť s našou psychikou, emocionálnym nastavením. Špeciálne stres nás môže zbaviť niekoľkých kíl, ale aj naopak, viesť k „žravosti“ a prejedaniu. A tento stres si ani nemusíme vždy uvedomiť.

Samozrejme, že nadváha či „podváha“ môže byť spôsobená aj inými činiteľmi ako psychickými. Najmä zdravotnými (napríklad problematická štítna žľaza) a genetickými (napríklad telesná konštitúcia zdedená po predkoch), ale tiež životosprávou (málo pohybu, nevhodné zloženie stravy alebo stravovacie zlozvyky ako sú nepravidelnosť, rýchlosť jedenia a pod.)

Fyziologickou príčinou „žravosti“ v strese býva nadmerné vylučovanie kyseliny v žalúdku. Ak máme veľa žalúdočnej kyseliny, máme pocit hladu. Takže veľa kyseliny vedie k prejedaniu sa a neskôr k žalúdočným vredom. Čo robiť proti tomu? viac»

Nerozhodnosť a Bachove esencie

23. júla 2012   Lýdia Šusteková

nerozhodnosťRozhodovanie sa je proces voľby, ktorý je súčasťou každodenného života. Kúpiť, či nekúpiť?, Ísť či neísť?, Povedať to, či nepovedať to? Bolo by lepšie to, či to, alebo radšej ono? A tak podobne. Toto naše rozhodovanie môže trvať rôzne dlho, a to v závislosti od situácie, našich povahových vlastností a našich cieľov, záujmov. Ak sa nevieme rozhodnúť, trvá nám rozhodovanie dlhšie, niekedy sa však nedokážeme rozhodnúť vôbec. Dá sa niečo robiť s nerozhodnosťou? Prečo sa vlastne nevieme rozhodnúť? viac»

Sebavedomie, kde ťa ľudia berú?

7. júla 2012   Lýdia Šusteková

malá sebadôvera

Zamýšľali ste sa už niekedy ako vznikajú mindráky, t.j. komplexy menejcennosti? Alebo ako dosiahnuť, aby ste si viac verili, aby ste mali vyššie sebavedomie? Pravdepodobne áno. V tomto článku sa chcem venovať najmä príčinám nízkeho, resp. vysokého sebavedomia a niektorým účinným možnostiam jeho korekcie, ovplyvnenia.

Ako vzniká sebavedomie

Sebavedomie sa nededí, aj keď niektoré vlastnosti, ktoré ho mierne ovplyvňujú, napríklad sebakritičnosť, môžu byť zdedené po rodičoch.  Naše sebavedomie, to, ako sa vnímame a čo si o sebe myslíme, je dané niekoľkými faktormi: viac»

Nie je strach ako strach

14. marca 2012   Lýdia Šusteková

strachTréma, obavy, úzkosť, opatrnosť, nesmelosť hanblivosť, bojazlivosť, panika, fóbia, a ďalšie prejavy, to všetko je strach. Môže ísť o reakciu na aktuálnu situáciu, podnet, alebo trvalejšiu povahovú črtu. Čoho sa bojíte vy? Ničoho? Neverím. Buď nie ste k sebe celkom úprimný, alebo patríte medzi veľmi vzácne výnimky. Možno si len neviete spomenúť…

Myslím, že neexistuje človek, ktorý by sa niečoho nebál a ktorý by ani raz nezažil strach. Ale nie je strach ako strach. Rozdiel môže byť v intenzite prežívania strachu, ale aj v primeranosti a opodstatnenosti strachu vzhľadom na situáciu, ktorá strach vyvoláva (tzv. objekt strachu).

Najprv si odlíšme termíny strach a úzkosť. viac»

O zákone príťažlivosti a pozitívnom myslení

13. októbra 2011   Lýdia Šusteková

kniha TajomstvoMožno ste čítali knihu alebo videli film Secret – Tajomstvo, autorky Rhondy Byrne. Pojednáva o zákone príťažlivosti, alebo sile predstavivosti a schopnosti pritiahnuť si do života to, čo chceme. Ohlasy na ňu, a to nielen na internete, sú veľmi protirečivé – od úplného nekritického nadšenia až po totálne odmietanie a negáciu. Prečo? Myslím, že treba osobitne posudzovať obsah a formu.

Formou podania ide o typicky americké (rozumej nadsadené a euforické) a sugestívne podanie. Chvíľami až detinské a trochu smiešne, ale dvíha náladu vtedy, keď to potrebujeme. Aspoň na mňa to nejaký čas pôsobí motivačne. Svoje názory prezentujú autori bestsellerov a popularizátori poznatkov o získavaní úspechu, prosperity, bohatstva  a úspešní ľudia nielen z oblasti biznisu. Pri troche tolerancie forma, akou je „zákon príťažlivosti“ podávaný, sa dá akceptovať, aj keď chápem, že viac»

Ste asertívny? (3.)

3. septembra 2011   Lýdia Šusteková

Niektoré asertívne schopnosti a práva sa realizujú okrem odporúčaní aj tzv. asertívnymi technikami.

Na prvé dve schopnosti – schopnosť uplatniť si oprávnenú požiadavku a schopnosť odmietnuť niečo – sa využívajú dve techniky:

1. Pokazená gramoplatňa

Dnes už trochu neprimeraný názov. Najmladšia generácia možno už ani pokazenú gramoplatňu nepozná. Je to možno dobre, lebo názov nevystihuje úplne presne túto techniku. Nejde totiž len o mechanické opakovanie toho „svojho“. Aby išlo skutočne o asertívnu techniku, musíme byť v práve, t.j. naša požiadavka musí byť oprávnená, musíme mať nárok (právny, nie morálny) na to, o čo žiadame. Ak tomu tak nie je, ide o agresívnu gramoplatňu. Neraz som sa stretla so situáciou, keď osoba vytrvalo opakovala svoje prianie, ale nebola v práve a pravdepodobne si vôbec neuvedomila, že je agresívna. Takíto ľudia často vyprovokujú svojou agresívnou gramoplatňou druhú osobu k agresivite a ešte sa tomu čudujú. Ak chcete zníženie nájomného (za prenájom pozemku alebo bytu), malo by byť jasné, že s gramoplatňou nepochodíte. Ani zvýšenie platu nie je nárokovateľné. Možno si skutočne zaslúžite lepšie ocenenie svojej práce, ale je to nárok len morálny, nenájdete ho v zákonníku práce, ani v inom právnom predpise. Ak však nedostanete mzdu za odvedenú prácu, je to iná situácia. Pokazenú gramoplatňu by ste skúsiť mohli, otázne je, s akým výsledkom. viac»

Ste asertívny? (2.)

29. júla 2011   Lýdia Šusteková

Základné princípy, čí filozofiu asertivity predstavujú tzv. asertívne práva. Ich uplatňovanie umožňuje brániť sa voči manipulácii, teda nátlaku (najčastejšie citovému vydieraniu). Tieto práva môžeme využiť vtedy, ak máme pocit, že sme manipulovaní, tlačení do kúta.  Ide o tieto práva:

1. Právo sám posudzovať svoje konanie, myšlienky a city a byť za ne a ich dôsledky sám zodpovedný
Vžitá je opačná predstava, že sme závislí na tom, ako nás hodnotia iní ľudia. Že je dôležitejšie, ako nás vidia a čo o si o nás myslia druhí, než naša vlastná mienka o sebe. Naše konanie, myslenie a city by sme mali lepšie poznať než druhí, lebo sú naše. Nie je dôvod predpokladať, že ostatní nás vidia objektívnejšie  a že majú pravdu. O tom to nie je. Skreslenú mienku môžu mať obe strany. Tento princíp hovorí predovšetkým o tom, že naša mienka o sebe, sebadôvera, sebahodnotenie by nemali byť založené na hodnotení druhých (v detstve tomu tak je, dieťa verí všetkému, čo mu o ňom povedia dospelí, najmä rodičia). Takže či už nás niekto posudzuje kladne alebo záporne, chváli alebo kritizuje, nemusíme sa nechať tým ovplyvniť, nemusíme ho presviedčať o opaku, nemusíme sa cítiť nepríjemne.
Mnohým ľuďom robí problém najmä druhá časť tohto práva – niesť dôsledky, zodpovednosť za svoje činy, myšlienky a city. Túto časť bližšie rozvádzajú niektoré ďalšie práva. viac»

Ste asertívny? (1.)

28. júla 2011   Lýdia Šusteková

Asertivita sa týka nielen komunikácie, ale celého správania človeka. V súčasnosti sa tento termín už neprekladá. Zodpovedajúce slovenské slovo náš jazyk nemá. V minulosti boli pokusy preložiť tento termín nie celkom vhodne ako zdravé, primerané sebapresadenie, čo prinášalo množstvo omylov a nepochopenia. Lebo čo je to vlastne zdravé sebapresadenie?

Čítala som veľa článkov na túto tému a väčšinou som bola zhrozená tým, ako mechanicky a zjednodušujúco bol text podaný. Dokonca aj niektorí odborníci v tom nemajú celkom jasno, keď tvrdia, že asertivita sa nedá vždy použiť. Asertivita si totiž nenárokuje, aby človek bol asertívny vždy, ale skôr je to o tom, aby vedel (bol si vedomý toho), ako reaguje, či asertívne alebo neasertívne. V praxi asertivita nefunguje vtedy, keď človek nedokáže rozlíšiť rozdiely vo formulácii alebo tóne či výraze svojho prejavu alebo prejavu druhej osoby.

Keď už by som mala poslovenčiť slovo asertivita, tak by som asi použila výraz viac»

Agresia je „IN“. Ale prečo?

25. júna 2011   Lýdia Šusteková

Všetci vieme, čo je agresia – je to reakcia alebo konanie človeka, ktoré nám zámerne ubližuje, poškodzuje nás. Je jej stále viac a na niektoré prejavy agresie, pokiaľ sa nás osobne netýkajú, sme si možno tak trochu zvykli. Prečo je jej stále viac?

Agresia je široký pojem a má rôznorodé podoby. Pojmy ako urážka, manipulácia, nátlak, domáce násilie, šikana, mobing, týranie, teror a ďalšie, sú toho dôkazom. Nechcem tu uvádzať všetky formy a prejavy agresie, ani analyzovať všetky vrodené a výchovné faktory ako príčiny. To by bolo rozsahom na celú monografiu. Tento článok nebude o fyzickej agresii. Nebude o  psychopatoch a alkoholikoch, či toxikomanoch (ktorých je bohužiaľ tiež stále viac). Bude len o  agresii bežných ľudí. viac»

Depresia známa neznáma. Čo s ňou

8. februára 2011   Lýdia Šusteková

Depresia známa neznámaDepresia, smútok, melanchólia, strata radosti zo života je aktuálny problém doby. Má rôzne podoby, príčiny, intenzitu. Nie je smútok ako smútok. Je rozdiel, či máme smutnú alebo zlú náladu zopár hodín alebo dní (čo niektorí ľudia tiež nazývajú depkou), alebo či trvá viac ako 2 týždne. Vtedy už ide o chorobnú náladu (dlhotrvajúci duševný stav) – depresiu.

Mnoho ľudí si pomerne neskoro uvedomí, čo sa s nimi deje. Mnoho ľudí nevie, že sa s tým dá niečo robiť a treba vyhľadať pomoc. Mnoho ľudí sa stretáva s nepochopením svojho okolia, a preto svoj problém skrývajú, maskujú, pokiaľ sa len dá. A potom zrazu  viac»

Ako bojovať proti únave, vyčerpanosti, nespavosti

8. januára 2011   Lýdia Šusteková

oliva strom

Únava, vyčerpanie sú biologickou reakciou organizmu na neprimeranú alebo dlhodobú záťaž. Všetci vieme, že nezaťažovať sa neprimerane v dnešnej dobe je nereálna požiadavka. Súčasná situácia na trhu práce a ekonomická kríza vyžadujú prispôsobiť sa vysokým nárokom zamestnávateľa, alebo u samostatne zárobkovo činnej osobe pracovať aj v tzv. voľnom čase. Takzvaný workoholizmus je čoraz častejším javom. Ale vitalita, zdroje energie každého človeka majú svoje limity. A tak, skôr alebo neskôr, dochádza k únave, vyčerpaniu, neraz spojených s nespavosťou.  V tých horších, ťažších prípadoch dochádza k chronickej únave, únavovému syndrómu alebo syndrómu vyhoretia.

Prirodzené spôsoby zbavenia sa únavy, napätia

Najlepším prostriedkom na únavu je  zdravý spánok.

Pravidelný a dostatočne dlhý spánok má pre organizmus  nenahraditeľný regeneračný význam. Chronický nedostatok spánku vedie často k duševným i telesným poruchám zdravia. Individuálna potreba dĺžky spánku je rôzna, v priemere býva 6-8 hodín. Počas života sa môže meniť. Ukazovateľom dostatočného množstva spánku je pocit sviežosti a vyrovnanosti po prebudení. Absencia spánku v priebehu týždňa sa nedá dohnať cez víkend. Kvalita spánku závisí od viac»