Na úpätí južnej Afriky existuje vzácny, unikátny a ohrozený prales Platbos. Ide o zvyšok lesa, ktorý pravdepodobne existuje desiatky tisíc rokov. Nachádza sa tu niekoľko stromov, ktorých vek sa odhaduje na viac ako tisíc rokov. Významná časť pralesa Platbos patrí manželom Francois a Melisse Krigovcom, ktorí sa sem presťahovali a venujú se záchrane a obnove tohoto ekosystému.

Melissa Krige, poznajúc duchovný a liečivý vplyv stromov na človeka, sa venuje okrem iného aj ručnej výrobe esencií z listov a kvetov týchto stromov. Podobne ako anglické esencie Edwarda Bacha, austrálske esencie Iana Whita a mnohé ďalšie esencie, pomáhajú navodiť pocit vnútornej harmonie a sily a vyrovnať sa so svojimi problémami a slabšími stránkami svojej povahy.

Pôsobenie Platbos esencií prebieha na jemnohmotnej úrovni a ich užívanie je veľmi jednoduché.  Konkrétne údaje o esenciách v 20ml balení a ich dostupnosti  nájdete tu.

Jednotlivé stromy, ktorých unikátna energia je zachytená v esenciách Platbos dostali svoj prívlastok podľa pôsobenia, ktoré ho charakterizuje. Napríklad strom odvahy, strom blaženosti, strom radosti a podobne.  Poďme sa na ne pozrieť bližšie.

 

African Wild Olive – Strom viery

Esencia z tohto stromu harmonizuje 5. čakru, čím sa zlepšuje schopnosť vyjadrovať sa, dorozumieť sa. Je centrom vyjadrovacích schopností, komunikácie a sebavyjadrenia. Je to miesto, kde sa stretávajú myšlienky a city. Harmonizáciou tejto čakry sa zlepšujú uvedené schopnosti.

Esencia je vhodná napríklad v období zúfalstva, vyčerpania, núdze či strádania, pomáha vrátiť vnútornú pohodu a efektívnejšie vyjasniť nedorozumenia a predchádzať zbytočným konfliktom.

 

African Wild Olive (olea-europaea-subsp-africana) v preklade Africká divoká oliva je stredne vysoký strom, ktorý je stále zelený. Jeho drevo je veľmi tvrdé a odolné. Má smotanovo biele kvety, ktoré sa objavujú od jari do leta. Po nich nasleduje malé ovocie, ktoré keď je zrelé, má tmavo čiernu farbu. Oproti bežným olivovníkom má veľmi malé listy i kvety. Listy môžu byť použité ako náhrada čajových listov. V Platbose sa nachádzajú dva tieto stromy, ktorých vek sa odhaduje na probližne 1000 rokov. V južnej Afrike je tejto strom chránený.

V tradičnom liečiteľstve sa používa na posilnenie imunitnného systému a zníženie krvného tlaku. Pomáha pri vírusových, plesňových a bakteriálnych infekciách, zlepšuje krvný obeh a funkcie mozgu. Listy sa používajú buď sušené, alebo v tinktúre.

 

Black Bark (Bladder Nut) – Strom sebapoznania

Esencia je vhodná pre ľudí nespokojných so sebou, pre ľudí, ktorí sa sami v sebe nevyznajú, alebo pre ktorých je ťažké byť samými sebou. Napomáha objektívnejšiemu sebapoznaniu, primeranému sebavedomiu a sebadôvere, čím prispieva aj k spokojnosti a k úspechu. Prílišná kritičnosť a nároky na seba sa zmierňujú objavením vlastnej sebahodnoty a jedinečnosti.

 

 

 
Black Bark (Diospyros whyteana) v preklade Čierna kôra je malý stálezelený strom. Jeho kôra je tmavá, šedočierna. Listy sú medenohodvábne. Má biele, sladko voňajúce kvety, ktoré smerujú dole, akoby sa hanbili. Po odkvitnutí má červené bobule uzavreté v kalichu, podľa ktorého tento strom dostal svoje pôvodné meno – Bladder Nut.
V tradičnom liečiteľstve sa extrakt z kôry používa na liečbu neplodnosti, impotencie a pri menštruačných bolestiach. Odvar z listov a koreňov sa používa na zmiernenie kožných vyrážok.

 

 

 

 

Cherry Wood – Strom vyrovnanosti, pokoja

Cherry Wood esencia prináša upokojenie a útechu najmä v situáciách šoku, preľaknutia, zdesenia alebo traumy. Napomáha nadobudnúť vyrovnanosť a vnútorný pokoj v akýchkoľvek stresových situáciách.

 

 

 

 

Cherry Wood (Pterocelastrus tricuspidatus) alebo Višňa je krásny a vytrvalý strom, ktorý je odolný proti rôznym nepriaznivým prírodným vplyvom. Jeho drevo je ťažké, ružovej až tmavo červenej farby. Má hladké, zelenomodré listy a vetvy sú sfarbené do purpurova. Kvety majú smotanovú farbu, sladko voňajú a vyzerajú ako zhluk drobných hviezdičiek.

V tradičnom liečiteľstve sa odvar z kôry používa na liečbu respiračných chorôb, na prečistenie krvi a tiež ako ochrana proti čarodejníctvu.

 

 

 

Fine Ironwood (Pock Ironwood) – Strom intuície

Esencia je vo vzťahu so 6. čakrou. Keďže 6. čakra je centrom intuície a vyšších duchovných síl, intelektuálnych schopností, pamäti a vôle, esencia Fine Ironwood pôsobí na rozvoj týchto oblastí. Na telesnej rovine je 6. čakra najvyšším riadiacim miestom centrálnej nervovej sústavy. Harmonizáciou čakry sa zvyšuje duševná čulosť, posilňuje sa intuícia i sila vôle, lámu sa nežiaduce zvyky, utišuje sa myseľ pre meditáciu a spánok.
Pomáha prehĺbiť vnímavosť a intuíciu, spojiť sa so svojou vnútornou múdrosťou a vidieť veci v inej perspektíve.

 
Fine Ironwood (Chionanthus foveolata) alebo Pekný hrab je stále zelený odolný strom, dosahujúci výšku od 5 do 30 m v závislosti na lokalite. V lese Platbos patrí medzi najodolnejšie stromy. Jeho drevo je bledej farby s tmavo hnedými pruhmi. Kôra je strieborne hnedá. Má malé sladko voňajúce kvety, ktoré sa objavujú od neskorej zimy do jari. Po nich sa objavuje mäsité, fialovo čierne ovocie.

 

 

Hard Pear – Strom odpustenia

Esencia ako názov stromu hovorí je určená pre situácie spojené s odpustením sebe alebo druhým. Pomáha napríklad vidieť bolestné udalosti pozitívnejšie, pochopiť, prečo sa veci dejú tak, ako sa dejú, uvedomiť si sebauzdravovací proces, vznikajúci z odpustenia.

 

 

 
Hard Pear (Olinia ventosa) alebo Tvrdá hruška je stále zelený strom, ktorý najrýchlejšie rastie zo všetkých stromov v lese Platbos. Jeho drevo je tvrdé, ťažké a veľmi zle horí. Jeho hladká, šedá kôra vekom drsnie, šupinatie a sfarbuje sa do červenkava. Má veľké množstvo malých, bielych a sladko voňajúcich kvetov, z ktorých sú potom červené bobuľovité plody. Všetky časti stromu silne voňajú po mandliach a pri spaľovaní tohoto dreva cítiť vôňu kadidla.

 

 

 

 

Milkwood – Strom celistvostli

Esencia z listov a kvetov tohto stromu harmonizuje prvú čakru, ktorá je základom vitálnej síly pre ďalšie čakry. Pomáha uzemňovať a zároveň zvyšovať telesnú vitalitu, poskytuje pevnú pôdu pod nohami, dodáva základnú energiu pre tvorivú aktivitu, silu vytrvať a presadiť sa. Mimoriadne dôležitá je pre základy vlastnej existencie, materiálneho zabezpečenia, vytvorenia rodiny, počatia potomstva.

Energia Milkwood stromu nás môže spojiť s našou osobnou energiou, a vysporiadať sa s pocitom neistoty a nedostatočného uzemnenia. Môže byť užitočná napríklad pri potrebe prispôsobenia sa zmenám v rodine, nočných moroch a obavách z neznámeho, pocitoch slabosti, lability, zraniteľnosti a pod.

 

Milkwood (Sideroxylon inerme) v preklade Mliečne drevo je vytrvalý, pomaly rastúci strom s pokrútenými vetvami. Má hrubú šedo-hnedú kôru, zelené kožovité listy a jemné, svetlo zlaté kvety s neobvyklým kyslým zápachom. Po kvetoch sa na strome objavuje tmavo fialové ovocie, ktoré po vylúpnutí má podobnú chuť ako hrozno.

V lese Platbos sa nachádza strom Milkwood, ktorého vek sa odhaduje na viac než 1000 rokov. Štyrom Milkwood stromom bol v južnej Afrike udelený status národnej kultúrnej pamiatky. Milkwood je v južnej Afrike chránený strom, takže sa nesmie rúbať bez povolenia.

V tradičnom liečiteľstve sa korene používali na podporu hojenia zlomenín. O odvare z kôry sa hovorí, že pomáha zahnať nočné mory.

 

Rock Alder – Strom blaženosti

Esencia harmonizuje 2. čakru, ktorá je centrom emócií, sexuálnej energie a tvorivých síl. Ovplyvňuje medziľudské vzťahy, vrátane milostných vzťahov. Harmonizáciou tejto čakry sa aktivuje sexuálna a tvorivá energiu, zvyšuje sa vitálna životná sila a stimuluje sa tvorivosť a schopnosť lásky v partnerskom vzťahu.
Pomocou esencie stromu Rock Alder môžeme vypestovať dôveru a harmóniu v dôverných vzťahoch, udržať si zmyselnú, sviežu a mladistvú životnú energiu, zbaviť sa sebectva a žiarlivosti.

 

Rock Alder (Canthium mundianum) alebo Skalná jelša je malý poloopadavý strom, ktorý dosahuje výšku asi 5 m. Má jemný vzhľad s rovným kmeňom, ktorý vyzerá ako z alabastru. Na jar sa na ňom po zelených pupeňoch objavujú zvláštne sladko voňajúce kvety. Po nich nasleduje asymetrické ovocie, ktoré má v plnej zrelosti čiernu farbu.

 

 

 

Saffron Wood – Strom útechy

Esencia listov a kvetov Saffron Wood je vhodná pre ľudí veľmi citlivých a vnímavých alebo ľudí v ťažkej situácii, kedy cítia potrebu podpory, ochrany, útechy. Ale tiež pre ľudí, ktorí potrebujú stále ochranu, útechu druhým poskytovať i proti ich vôli. Užitočná je napríklad aj pri problémoch prispôsobiť sa novému prostrediu alebo zmeneným životným podmienkam.

 

 

 

Saffron Wood (Elaeodendron croceum) alebo Šafrán je malý strom, ktorý dorastá do výšky asi 5 m. Je to krásny, vytrvalý a nenáročný strom. Má hladkú, tmavo šedú kôru, pod ktorou presvitá jasne oranžová farba. Jeho listy sú tmavo zelené, kožovité. Má malé smotanovo sfarbené kvety. Po nich nasledujú bobule svetlo žltej farby.
V tradičnom liečiteľstve sa kôra stromu používa na očistu tráviaceho traktu. Verí sa, že Saffron Wood má v sebe silnú, magickú a ochrannú energiu.

 

 

Sea Guarrie – Strom inšpirácie

Esencia podporuje tvorivosť, inšpiráciu, hravosť. Pomáha eliminovať depresiu, apatiu, ľahostajnosť, nezáujem. Je užitočná pre všetkých, nielen pre ľudí v tvorivých a umeleckých profesiách, pretože aj každodenné životné situácie často vyžadujú nový prístup, nápad, nekonvenčné riešenie.

 

 

 

Sea Guarrie (Euclea racemosa) je malý strom dosahujúci výšku do 6 m. Má tmavo šedý štíhly kmeň s hrubou textúrou. Drevo je tvrdé a má krásnu červenú až fialovú farbu. Jeho listy sú tmavo zelené, kožovité. Po bielych, sladkých kvetoch nasledujú šťavnaté fialové plody.

 

 

 

 

Spike Thorn – Strom láskavosti

Ovplyvňuje 4. čakru, ktorej základná téma je schopnosť dávať a prijímať lásku. 4. čakra je v strede systému čakier a predstavuje centrum pravej, ničím nepodmienenej lásky. Pôsobí na našu schopnosť empatie (vcítenia sa do prežívania druhého), schopnosť súcitu, schopnosť pozitívneho vnímania druhých ľudí, krásy prírody a umenia. Utišuje konflikty v emocionálnom tele, uvoľňuje napätie.

Esencia pomáha napríklad zbaviť sa hnevu, zatrpknutosti, nepriateľského postoja a prejaviť srdečnosť, oddanosť, súcit, získať vhľad a porozumenie v situáciách, kedy sa cítime ako v pasci alebo máme pocit, že sa nemôžeme pohnúť z miesta.

 

Spike Thorn (Gymnosporia buxifolia (L.) Szyszyl.) alebo Ostnatý hloh je malý strom dosahujúci výšku asi 5 metrov. Jeho kôra je šedá a celý je pokrytý ostrými tŕňmi, dlhými 5 cm. Listy sú svetlo až tmavo zelenej farby. V neskorom lete sa na ňom objavujú krémovo biele kvety, ktoré majú veľmi silnú vôňu. Po nich nasledujú zlatožlté semená.

V tradičnom liečiteľstve sa odvar z tŕňov Spike Thornu používa na liečbu zápalu priedušiek a tiež pri uštipnutí hadom. Odvar z kôry sa používa na upokojenie žalúdočných potiaží. Korene sa používajú pri kašli a nachladnutí.

 

White Pear – Strom radosti

Zvyšuje vnímavosť na pozitívne a pekné veci. Rozvíja prijatie seba takých akí sme a tiež srdečnosť. Esencia je vhodná pre ľudí veľmi kritických, často nahnevaných, negatívne naladených, ľudí, ktorí sa nevedia uvoľniť, tešiť sa zo života a prejaviť radosť.

 

 

 
White Pear (Apodytes dimidiata) v preklade Biela hruška je majestátny strom s dlhým rovným kmeňom a môže dosahovať výšku viac ako 20 m. Kôra mladého stromu je svetlo šedá, často pokrytá bielymi a oranžovými lišajníkmi. Postupom času kôra tmavne. Kvety má biele a sladko vanilkovo voňajúce. Po nich nasleduje asymetrické, kôstkovité ovocie.
Strom White Pear je uctievaný ako ochranca a verí sa, že odháňa zlých duchov. V južnej Afrike je tento strom chránený. V tradičnom liečiteľstve sa využíva na liečbu črevných problémov a listy ako prostriedok pri infekciách uší.

 

 

 

White Stinkwood – Strom svetla

Esencia pôsobí na 7. čakru, ktorá je zdrojom a východiskovým bodom pre prajavy všetkých ostatných čakier. Osobné pole energií splýva s energetickým poľom Univerza. Pôsobí na otvorenie sa svojmu vyššiemu Ja, uvedomovanie si tohto vyššieho Ja a stotožnenie sa s Božou podstatou. Harmonizácia čakry podporuje duchovné poznanie, uvoľňuje blokády, napomáha komunikácii s duchovným vedením a duchovnému splynutiu s Univerzom. Esencia je napríklad vhodná v období vážnych životných zmien a vyrovnávania sa s nimi, alebo pri meditácii. Napomáha zmierniť emocionálne stresy, podporuje duchovný rozvoj.

 

White Stinkwood (Celtis africana Burm) patrí medzi najvýraznejšie a veľmi majestátne juhoafrické stromy. Je to veľmi adaptabilný a rýchle rastúci strom. Jeho drevo je stredne tvrdé a má svetlo striebornú kôru. Na jar má drobné kvety pripomínajúce miniatúrne zlaté korunky, ktoré sladko voňajú a majú podobnú chuť ako mrkva. V južnej Afrike je tento strom chránený.

White Stinkwood je uctievaný v niektorých afrických kultúrach pre svoju magickú a duchovnú silu. Hovorí sa, že ochraňuje pred negatívnymi silami, pomáha s plodnosťou a pásy kôry pri dome vraj ochraňujú pred hadmi.

 

 

 

Wild Peach – Strom odvahy

Esencia harmonizuje 3. čakru, ktorá je centrom vôle, kladného postoja k životu. Ovplyvňuje naše medziľudské vzťahy, sympatie či antipatie a prežívanie trvalej citovej väzby. Ak táto čakra pracuje správne, sme svieži, činorodí, vnútorne motivovaní niečo dokázať. Pomáha uvedomiť si a prejaviť svoje osobné ciele a obnoviť sebadôveru a schopnosť otvoriť sa sami sebe.
Okrem iného posilňuje rozhodnosť, odvahu, statočnosť, sebaúctu, schopnosť presadiť sa.

 

Wild Peach (Kiggelaria africana L.) v preklade Divoká broskyňa je stále zelený strom, ktorý je veľmi odolný a extrémne rýchlo rastúci. Jej vzhľad sa líši – od zakrpateného kríka v suchých oblastiach po 20 metrový strom vo vysokom lese. Listy má tiež veľmi variabilné. Jeho oranžové a zelené kvety sú na konci leta nahradené svetlo zelenými strukmi s čiernymi semenami. Otvorené struky so semenami majú tvar päťcípej hviezdy.
V tradičnom liečiteľstve sa používa ako ochrana pred negatívnou energiou.

 

 

 

 

Baobab – Strom života

Špeciálna Platbos esencia. Harmonizuje všetky čakry. Lieči veľmi staré duševné zranenia, ublíženia, aj z dávnej minulosti. Umožňuje hlbšie pochopenie a vhľad do situácie a posilňuje predvídavosť. Podporuje novú perspektívu, videnie nových možností, čo vyzeralo dosiaľ ako nemožné, sa stáva možným.

 

 

 

 

 

Baobab (Adansonia digitata) alebo „Strom životje majestátny, pozoruhodný a kultový strom Afriky, ktorý je nazývaný tiež ako „Nadživotný strom“, ktorý má mimoriadnu liečivú energiu.

Baobab je najväčší kvitnúci strom na svete a má obrovské, žiarivo biele kvety. Kvety sa otvárajú pri západe slnka a do rána sú opelené najmä nočnými motýľmi a netopiermi, pijúcimi nektár kvetov. V juhoafrickej provincii Limpopo sa nachádza najväčší Sagole Baobab, ktorý má výšku 22 m obvod kmeňa 33,72 m. Napriek tomu, že Baobab je silný a odolný strom, keď odumrie, rozpadne sa za rok tak, že po ňom nezostane ani pamiatka, čo posilňuje názor o jeho mystičnosti. Hovorí sa mu aj „Upside Down Tree“, pretože 9 mesiacov roka je bez listov, čo vyzerá ako by mal korene hore.

Baobab je uctievaný a verí sa, že je chránený levom – kráľom zvierat. Má schopnosť samoliečenia, cez ranu mu narastie nová kôra. Verí sa, že pokiaľ novorodenca prvý týždeň kúpete vo vode z kôry Baobabu, dodá mu to odolnosť a silu, ktorú strom má.