Časté otázky

1.  Ako užívať Bachove esencie?
2.  Čo sa rozumie pod aktuálnym duševným stavom alebo krátkodobým užívaním?
3.  Ako účinkujú Bachove esencie?
4.  Pomáha Bachova terapia aj pri telesných, zdravotných problémoch?
5.  Ako si mám vybrať esencie pre seba? Ako si ich objednať?
6.  Koľko esencií naximálne môže byť v jednej zmesi? Rescue remedy sa ráta za jednu esenciu alebo päť?
7.  Ako dlho trvá, kým začnú esencie účinkovať?
8.  Kedy mám prestať užívať kvapky?
9.  Po týždni užívania esencií sa cítim  horšie. Mám prestať s užívaním?
10. Môže sa stať, že esencie nebudú účinkovať?
11. Čo sa stane, ak budem užívať nesprávnu esenciu?
12. Nie je účinok Bachových esencií spôsobený tzv.  Placebo efektom? Čo ak tejto terapii vôbec neverím?
13.  Sú Bachove esencie neškodné aj pre deti?
14.  Môžem brať Bachove esencie, ako som bol na protialkoholickej liečbe?
15.  Je pravda, že Bachove esencie pomáhajú aj domácim zvieratám a rastlinám?
16.  Čím sa líšia Bachove kvetové  esencie od iných kvetových esencií?
17.  Čo sú to Austrálske esencie?
18.  Používam krémovú verziu krízovej esencie na exém a zdá sa mi, že sa zhoršil. Mám ho prestať používať?
19.  Existujú nejaké kombinácie Bachových kvapiek, ktoré by nemali byť spolu namiešané?
20. Kde mám mať Bachove esencie uložené? Ovplyvní ich účinok, ak sú uložené v blízkosti esenciálneho aromatického oleja? Môžu byť nepriaznivo ovplyvnené žiarením prístrojov ako je mobil alebo mikrovlnka?

______________________________________________________________________________

 

1. Ako užívať Bachove esencie?

Aktuálne užitie (jednorazové alebo krátkodobé) vybranej kvetovej esencie z originálnej fľaštičky (koncentrátu): 2 kvapky zvoleného koncentrátu pridať do pohára s čistou vodou a pomaly popíjať. Opakovať niekoľko krát denne alebo podľa potreby.

Dlhodobé užívanie zvolenej esencie alebo viacerých esencií spolu, riedené v určitom pomere (mix): 4 kvapky do pohára s vodou a pomaly popíjať 4 krát denne alebo podľa potreby. Fľaštičku plastovú alebo sklenenú je vhodné držať na chladnom mieste.

Rescue kvapky: 4 kvapky do pohára s vodou a pomaly popíjať. Opakovať podľa potreby.

Rescue sprej: 2 vstreky na jazyk alebo na zápästie.

Je na vašom rozhodnutí, kedy a ako často budete esenciu užívať, podľa toho, ako sa cítite. Žiadne obmedzenia alebo ďalšie pravidlá či návody neexistujú.

Príklad:
Ak sa bojím cestovať lietadlom a čaká ma cesta lietadlom, tak 2 až 5 dní predtým (podľa sily strachu) si dám 2 kvapky do pohára s vodou a budem piť 2 až 4 krát denne. Na letisku hodinu pred letom si dám 2 kvapky pod jazyk a keby som sa náhodou ešte bála, tak v lietadle to zopakujem, zase si dám 2 kvapky pod jazyk (alebo na jazyk).

Iný príklad:
Ak sa bojím nielen cesty lietadlom, ale aj toho, že ma prepustia z práce, a aj toho, že ochoriem, k tomu sa bojím psov a všeličoho iného, tak kvapky budem užívať dlhodobo, 2 kvapky popíjať v čistej vode niekoľko krát denne, to znamená 3-4 poháre vody s esenciou užijem za deň, po dvoch troch týždňoch môžem (ale nemusím) znížiť frekvenciu užívania až kým nezbadám, že sa vlastne už nebojím.

2. Čo sa rozumie pod aktuálnym duševným stavom alebo krátkodobým užívaním?

Sú to stavy, nálady, citové reakcie vyvolané konkrétnou situáciou a nie sú inak vo vašej povahe. Napríklad cestujete na dovolenku a máte strach z cesty lietadlom. Môžete využiť pred cestou Mimulus – Čarodejku, v ťažších prípadoch krízovú esenciu, kým strach nepominie.

3. Ako účinkujú Bachove esencie?

Bachove esencie účikujú na energetickej úrovni. Konkrétnejšie v časti Bachova kvetová terapia.

4. Pomáha Bachova terapia aj pri telesných, zdravotných problémoch?

Pomáha – ale nepriamo, harmonizáciou psychiky. Telo a psychika fungujú ako spojené nádoby a navzájom sa ovplyvňujú. Pri rozvinutej fyzickej chorobe Bachova terapia je veľmi významným, ale len podporným prostriedkom, urýchľuje liečbu. Človek, ktorý je vnútorne vyrovnaný, v pohode, neochorie. Choroby vznikajú z dlhodobého stresu alebo dlhodobých negatívnych stavov psychiky. Vplyv psychiky na zdravotný stav je dnes už vedecky preukázaný. Ale intuitívne to chápal už Dr. Bach, keď napísal:

„Choroba nie je ani krutosť, ani trest, ale iba oprava, nástroj, ktorým si naša vlastná duša poslúžila, aby poukázala na naše chyby, aby nás zadržala pred väčšími omylmi, ktoré by urobili väčšie škody, aby nás zaviedla späť na cestu pravdy a svetla, z ktorej by sme nikdy nemali zísť.“

5. Ako si mám vybrať esencie pre seba? Ako si ich objednať?

Myslím, že najúčinnejší spôsob, ako si ich vybrať, je vytvoriť si zoznam hlavných problémov vo svojom živote v súčasnosti, potom sa rozhodnúť, ktorý z týchto problémov je najdôležitejší. Dôležité je rozpoznať svoj problém a preštudovať si účinok jednotlivých esencií. Nie je to ale vždy ľahké, preto sa odporúča konzultácia s odborníkom. Ale nie je to jediná možnosť, ako ich možno vybrať. Existujú napríklad pomôcky – karty, dotazníky a pod.

Objednať Bachove esencie a iné produkty Bachovej terapie si môžete vyplnením formulára v časti Ponuka esencií a produktov.  Ak máte záujem o produkty z viacerých kategórií, môžu byť všetky v jednom formulári, ale nemusia. Môžete vyplniť formulár na príslušnej podstránke  a poslať objednávku napríklad esencií a kníh zvlášť. Odoslané v ten istý deň to bude brané ako jedna objednávka. Môžete si však objednať aj e-mailom alebo telefonicky. Kontakt.

6. Koľko esencií naximálne môže byť v jednej zmesi? Rescue remedy sa ráta za jednu esenciu alebo päť?

Bachove centrum v Anglicku odporúča v jednej zmesi maximálne 6-7 esencií. Neplatí tu „čím viac, tým lepšie“, ale opačne „menej znamená viac“. Správne vybraté esencie ovplyvnia vo väčšine prípadov i menšie pridružené ťažkosti. Len zriedka sa stáva, že človek potrebuje len jednu esenciu, väčšinou potrebuje 3-4. Rescue Remedy sa obvykle počíta ako jedna esencia.

7. Ako dlho trvá, kým začnú esencie účinkovať?

Nemožno jednoznačne povedať, je to individuálne. Záleží najmä na charaktere problému, aký silný je negatívny psychický stav a ako dlho trvá, ale tiež od veku a povahy človeka. Akútne stavy môžu vymiznúť už po 1. alebo 2. aplikácii. Dlhodobé stavy sa obvykle zlepšia v priebehu niekoľkých dní, ale úplné vymiznutie problému môže trvať niekoľko týždňov až mesiacov.

8. Kedy mám prestať užívať kvapky?

Keď daný problém už neexistuje. Zriedka si však človek uvedomí pôsobenie esencií až po využívaní fľaštičky. Na problém, ktorý mal si už možno ani nespomenie, pretože sa počas ich užívania postupne rozplynul.  Nie je teda potrebné využívať celú dávku (celú fľaštičku), ako je tomu u niektorých liekov.

9. Po týždni užívania esencií sa cítim horšie. Mám prestať s užívaním?

Zhoršenie stavu alebo subjektívne nepríjemné reakcie môžu mať niekoľko príčin:

  • môže to byť prejav tzv. liečebnej krízy. To znamená, že v procese uvoľňovania energetickej blokády, vyvolávajú esencie emocionálne a niekedy (zriedka) i mierne fyzické príznaky. Užívaním Rescue esencie možno túto liečebnú krízu zmierniť.
  • človek si začne viac všímať a uvedomovať svoje duševné rozpoloženie a reakcie (ktoré si predtým až tak neuvedomoval), takže sa mu zdá, že jeho stav sa zhoršil. Niektorí ľudia potláčajú signály z podvedomia takými obrannými reakciami, ako sú bolesti hlavy, ľahká nevoľnosť, alebo stratou fľaštičky s kvapkami.
  • možno prechádzate väčším množstvom zmien, než ste boli pripravený zvládnuť. Preto by ste určite mali pomocou odborného  konzultanta identifikovať problematickú esenciu, vynechať ju a skúsiť ju zaradiť neskôr.

Zhoršený stav je len dočasným stavom. Ak je príliš silný (čo je veľmi zriedkavé), odporúča sa skúsiť zredukovať počet esencií v zmesi na menej.

10. Môže sa stať, že esencie nebudú účinkovať?

Môže, keď si zvolíte nesprávnu esenciu. Môže sa stať napríklad, že máte záchvat zlosti, ste riadne naštvaný a Holly nezaberie, lebo ste si neuvedomili, že ste vlastne zúfalý a soptíte z bezmocnosti, čo je stav pre Sweet Chestnut. Mnoho ľudí sa nevyzná vo svojich pocitoch, ale hanbia sa to priznať a ísť k odborníkovi, a tak skúšajú systémom pokus – omyl. Bachove esencie a produkty tiež nepôsobia vtedy, ak ich neberiete dosť často, alebo dostatočne dlho. Môžete byť totiž vedome resp. nevedome odolný voči zmene, odmietať ju.

Niekedy sa môže stať, že Bachove kvetové esencie účinkujú, ale človek si to nevie priznať, nezaregistruje zmenu v prežívaní a správaní, zatiaľ čo jeho okolie to zaregistruje, všimne si, že tento človek sa zmenil (k lepšiemu samozrejme).

11. Čo sa stane, ak budem užívať nesprávnu esenciu?

Vôbec nič. Vzhľadom k tomu, že Bachova kvetová terapia je prírodného charakteru a pôsobí na jemnej energetickej úrovni, je úplne neškodná, nebudete cítiť žiadny efekt.

12. Nie je účinok Bachových esencií spôsobený tzv. Placebo efektom? Čo ak tejto terapii vôbec neverím?

Nie je to placebo. Dokumentuje to najmä účinok kvetových esencií na malých deťoch a zvieratách. Čiže vaša viera v Bachovu terapiu nie je rozhodujúca. Ale – ak vedome berieme Bachove esencie s odhodlaním niečo zmeniť, naše presvedčenie, že esencie pomôžu, urýchľuje trochu túto zmenu.

13. Sú Bachove esencie neškodné aj pre deti?

Áno. Esencie u nich účinkujú lepšie a rýchlejšie než u dospelých, lebo mentálny odpor k zmene tu neexistuje a problém ešte nie je dlhodobo zafixovaný. Podrobnejšie o užívaní Bachovej terapie u detí nájdete v časti Bachove esencie pre deti.

14. Môžem brať Bachove esencie, ako som bol na protialkoholickej liečbe?

Môžete si vmasírovať Bachove kvetové esencie na zápästie alebo iný bod pulzu. Bližšie v časti Bachove esencie pre deti. Ak máte obavy brať Bachovu terapiu v akejkoľvek podobe, tak je asi lepšie ich nebrať – aj keď Mimulus by mohol obavy odstrániť a iné esencie posilniť odhodlanie vydržať v abstinovaní. Odporúčame konzultáciu u odborníka na Bachovu terapiu.

15. Je pravda, že Bachove esencie pomáhajú aj domácim zvieratám a rastlinám?

Áno. Esencie môžu výrazne pomôcť pri zdolávaní negatívnych stavov zvierat. Bližšie informácie sú v časti  Bachova terapia zvierat. Pokiaľ ide o rastliny, ak ste napríklad presádzali rastliny, po podaní Star of Bethlehem sa veľmi rýchlo spamätajú zo šoku.

16. Čím sa líšia Bachove kvetové esencie od iných kvetových esencií?

V súčasnosti existuje mnoho esencií aj z iných kvetov. Bachove kvetové esencie predstavujú najjednoduchší a najucelenejší osvedčený systém s dlhodobou tradíciou, ktorý zahŕňa a rieši najširšie spektrum emocionálnej alebo duchovnej nerovnováhy. Iné prípadné odlišnosti závisia od konkrétnych esencií a výrobcu.

17. Čo sú to Austrálske esencie?

Sú to liečivé esencie z unikátnej flóry Austrálie. Bližšie informácie nájdete v v našej ponuke v sekcii Austrálske kombinované esencie.

18. Používam krém s krízovou esenciou na exém a zdá sa mi, že sa zhoršil. Mám ho prestať používať?

Niektoré exémy nereagujú dobre na žiadny krém. Miesto Rescue krému je vhodné použiť esenciu Crab Apple spolu s krízovou esenciou – vo forme kvapiek, prípadne akúkoľvek zmes vybraných esencií, podľa toho, ako to vy osobne cítite, na čistenie organizmu. Túto zmes Bachových esencií riedenú vo vode užívajte niekoľkokrát denne.

19. Existujú nejaké kombinácie Bachových kvapiek, ktoré by nemali byť spolu namiešané?

Nie. Dokonca aj esencie, ktoré sa môžu zdať ako protikladné (napríklad Vervain a Wild Rose alebo Centaury a Vine), môžu byť potrebné pre určitú osobu súčasne. Účinok jednej Bachovej  esencie neruší účinok inej, môže ho však posilniť.

20. Kde mám mať Bachove esencie uložené? Ovplyvní ich účinok, ak sú uložené v blízkosti esenciálneho aromatického oleja? Môžu byť Bachove kvapky nepriaznivo ovplyvnené žiarením prístrojov ako je mobil alebo mikrovlnka?

Účinok Bachovej terapie nie je nijako ovplyvnený blízkosťou aromatického oleja. Bachove esencie a produkty nie sú ovplyvnené ani žiarením prístrojov, či už ide o mobil, TV obrazovku, čítačky čiarových kódov alebo skener na letisku, a pod. Jediné, čo je potrebné, nedržať ich v teple a na priamom slnku, pretože brandy, ktoré je konzervačným prostriedkom, sa môže vypariť. Preto je vhodné uchovávať Bachove esencie (ale aj iné prírodné esencie) napríklad v chladničke.